sobota, 4 marca 2017

Szydełkowy lisek i "Anna Specjalna 1/2016. Amigurumi"

Witajcie

Jak można było zaobserwować na facebooku, odpoczęłam od haftu krzyżykowego, a wzięłam się za szydełko. A o to końcowy efekt:


W połowie sierpnia wyszła gazeta "Anna Specjalna 1/2016. Amigurumi". Zdecydowałam się na jej zakup, ponieważ gazeta zwierała wzory szydełkowe na pluszaki. Okładka gazety:

źródło obrazka
Ostatnio dostałam natchnienie, aby zrobić jakąś szydełkową maskotkę z tego numeru gazety. Na warsztat poszedł lisek. W gazecie mamy opisany wzór na "Pustynnego Lisa".  W tej instrukcji i w innych instrukcjach w tej gazecie znajdziemy kilka niedociągnięć:
  • we wszystkich instrukcjach mamy informację, aby wykonywać maskotki przy pomocy oczek ścisłych. Jest to wielkie nieporozumienie. Powinno się robić półsłupki. Zaistniały błąd jest spowodowany zapewne tłumaczeniem wzorów z języka angielskiego na polski;
  • przy rozpoczynaniu maskotki proponują, aby zacząć ją od zwykłego łańcuszka. Zazwyczaj robiąc maskotki używa się "magic ring". Przy używaniu "magic ring" początek robótki wygląda ładnie, nic się nie rozjeżdża, nie wystają żadne nitki z początku pracy czy nie martwimy się czy uda nam się zmieścić wszystkie półsłupki;
  • w opisach szydełkowych nie ma informacji, kiedy najlepiej wypchać maskotki. Na końcu opisu znajduje się informacja, że należy wykonać taką czynność. Osoby doświadczone wiedzą, że wypychać dany element należy wtedy gdy dokonujemy przerabiania ze sobą dwóch półspłuków razem, czyli gdy "zamykamy" robótkę;
  • informacja o sugerowanych niciach i szydełku znajduje się gdzieś na końcu opisu, a wypadało by aby było na samym początku;
  • zastanawiam się czy gdzieś w gazecie została podana informacja, że amigurumi czy pluszaki wykonuje się robiąc okrążenia a nie rzędy. Jaka jest różnica? Wielka; okrążenia - cała praca to wielka spirala, rzędy - każdy kończymy oczkiem zamykającym.

W opisie Pustynnego Lisa znajduje się dosyć poważny błąd. Osoby doświadczone w szydełkowaniu poradzą sobie, ale natomiast początku będą mieli mały problem. Podczas wykonywania uszu dochodzimy do następującej informacji:
"2. okr. 6 x (2 o. ścisłe, podwoić o. ścisłe) (= 24 o.)
3. okr. W ecru zrobić 9 o. ścisłych, różową 12, i znowu w ecru 9 o ścisłych (= 30 o.)".
Hmm... Co tu nie gra? Już tłumaczę, Nie ma opisanego przejścia jak z 24 oczek przejść do 30 oczek w następnym okrążeniu. Na postawie zdjęć umieszczonych w gazecie można wywnioskować, w którym miejscu należy dodać nowe półsłupki.
Poprawione 3 okrążenie:
3. okr. W ecru zrobić 9 o. ścisłych, zmienić na różową, wykonać dwa półsłupki
w następujących 6 o. ścisłych (w sumie ma być 12 o. ścisłych nitką różową)
; zmienić nitkę na ecru,
w następnych oczkach zrobić kolejne 9 o. ścisłych (=30 o.)Pomimo pewnych niedociągnięć udało mi się zrobić swojego lista, w nieco odmiennych kolorach.


Poniżej macie przedstawioną animację, na której możecie zaobserwować kroki powstawania całej maskotki:

Jak Wam się podoba moja wersja liska?

Pozdrawiam,
Ola "maRuda"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz