niedziela, 5 lutego 2017

A jaki jest Twój Domek?

Witajcie :)

Wczorajsze sobotnie popołudnie spędziłam na graniu w gry planszowe.

Co tydzień w Łodzi odbywają się spotkania Stowarzyszenia Miłośników ERpegów i Fantastyki. Link do strony: SMF Łódź. Spotkania te odbywają się cyklicznie w soboty w Łódzkim Domu Kultury i są bezpłatne. Każdy może przyjść, bo spotkania są otwarte. Może pojawić osoba, która zna gry planszowe i jak również taka, która nie ma zielonego pojęcia co to jest i od czego zacząć.

Wczoraj udało mi się zagrać w grę "Domek" wydawnictwa Rebel.

Rebel
Podstawowe informacje o grze:
   Liczba graczy: 2 - 4 osoby
   Wiek: od 7 lat
   Czas gry: ok 30 minut
   Wydawca: REBEL.pl
   Projektant: Klemens Kalicki
   Ilustrator: Bartłomiej Kordowski

Jest to gra z serii gier dla rodziny. Dzieci jak i osoby dorosłe będą świetnie się bawiły podczas rozgrywki. Przewidywany czas na rozgrywkę przed producenta to 30 min i faktycznie rozgrywka zajmuje mniej więcej tyle czasu.

Ideą gry "Domek" jest stworzenie własnego domku. Polega to na tym, aby wybierać pomieszczenia, które w nim umieścimy oraz dodawać upiększenia do niego. Rozgrywka trwa 12 rund, podczas których będziemy umieszczali zdobyte karty w naszym Domku.

Rebel

Mamy dwa rodzaje kart. Pierwszy rodzaj to karty pomieszczeń, do których zaliczamy karty pomieszczeń mieszkalnych czy karty pomieszczeń piwnicznych, a drugi rodzaj kart to dodatki, czyli karty dachów, wyposażeń pomieszczeń i karty narzędzi.

W swoim ruchu dobieramy parę kart: jedną kartę pomieszczenia i jedną kartę dodatków. Karty te dopiero z dostępnych kart wyłożonych na stole. Dobieramy utworzoną parę kart dostępna na torze kart do dobierania. Pierwszy slot zawiera tylko karę pomieszczenia, ponieważ na górze jest narysowany domek. Ta osoba, która wybierze tą kartę przejmuje również żeton pierwszego gracza i jest nim w następnej rundzie.

Pobraną kartę pomieszczenia należy wyłożyć na wybrane puste pole na swojej planszy Domku. Każda karta z talii kart pomieszczenia posiada informację jaki jest to rodzaj pokoju oraz ile punktów jest wart dany pokój. Podczas dokładania karty na planszę istnieją 3 ograniczenia, które musimy przestrzegać:
- karta pomieszczenia nie może znajdować się nad pustym polem, czyli nie możemy budować pomieszczenia jeżeli nie ma pod nim żadnych fundamentów
- karty pomieszczeń piwniczych możemy wybudować tylko na niższej kondygnacji, a pozostałe karty pomieszczeń możemy rozlokowywać na górnych piętrach, ale dalej pamiętając o pierwszym punkcie
- niektóre karty pomieszczeń posiadają określony rozmiar do którego można rozbudować dane pomieszczenie, informacja ta znajduje się na karcie.

Czasami może się tak zdarzyć, że nie można nigdzie wybudować danego pomieszczenia, wtedy odwracamy kartę rewersem do góry i kładziemy ją jako pomieszczenie na planszy swojego domku. Taka karta jest pustym pomieszczeniem, za które nie będziemy dostawać żadnych punktów na koniec gry.

Rebel

W tali kart dodatków znajdują się karty, za pomocą których można dokonać pewnych interakcji, dostać dodatkowy ruch lub na koniec gry będzie się otrzymywało więcej punktów. 

Znajdują również w tej talii karty ulepszeń do danego pokoju. Na takich kartach jest informacja, do którego pokoju należy umieścić dodatkowe wyposażenie oraz ile punktów będzie doliczonych na koniec gry. Jeżeli do jakiegoś pomieszczenia dołożymy taką kartę to takie pomieszczenie automatycznie staje się pomieszczeniem zamkniętym, czyli takim pomieszczeniem, którego nie można już rozbudować (nawet jeżeli by się dało) i do którego nie można dołożyć już żadnego innego ulepszenia.

Jak już wspomniałam w talii kart dodatków są też karty dachów. Warto je zbierać, ponieważ jeżeli uda się podczas gry skompletować dach składający się z 4 elementów otrzymamy dodatkowe punkty, a jeżeli dach będzie jedno kolorowy to będzie on lepiej punktowany.

Wygrywa ta osoba, która posiada więcej punktów. Punkty zdobywa się za:
- wybudowanie pomieszczeń
- dach
- dodatkowe wyposażenie
- bonusy za funkcjonalność Domku.

Rozróżniamy dwa bonusy za funkcjonalność Domku:
- na każdym piętrze znajduje się przynajmniej jedna Łazienka
- w domu znajdują się następujące pomieszczenia: Łazienka, Kuchnia, Sypialnia

Poniżej przedstawiam dwa swoje Domki, które udało mi się wczoraj stworzyć. Niestety nie miałam szczęścia i nie udało mi się wygrać :(


Tutaj można zaobserwować, że musiałam poświęcić jedną kartę
i wybudować puste pomieszczenie.


Wykonanie gry jest bardzo dobre. Ilustracje się niesamowite. Nie ma dwóch identycznych pomieszczeń. Każde jest unikalne i śliczne. W niektórych pomieszczeniach znajdują się ukryte czarne koty :)Jest to prosta gra. Świetna pozycja aby zagrać wspólnie z rodziną, czy nawet z osobą, która zaczyna przygodę z planszówkami. Nawet zaawansowani gracze będą się świetnie przy tym bawili, ponieważ czasami trzeba się zastanowić co wybrać aby przeszkodzić innym graczom.

Pozdrawiam,
Ola 'maRuda'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz